[fusion_text]

Matkap Uc Bileme Şekilleri

n1n2N Tipi: Konik yüzey, normal bileme

Uygulama alanları: çelik, demir dışı metaller ve plastiklerdeki tüm normal delme işlemleri içindir. Oyma açıları malzemelerin kesilebileceği genişliğe dayanır. Avantajları: güçlü temel kesim, darbe ve yanal kuvvetlere dayanıklıdır. Basit olarak el matkabı ile delme mümkündür. Dezavantajları: geniş kesici uç kenarı sayesinde yüksek basınç ve kuvvet gerektirir.

a1 a2A Tipi: Çapraz uç bileme

Uygulama alanları: göbekleri güçlü matkap uçlarıyla kullanılarak, yapılan tüm normal delme işleri için ve daha geniş delme çapları için kullanılır. Avantajları: keski ucu, matkap ucu çapının 1/10’u oranında azaltıldığı için ve daha az basınç gerektirdiği için delme işlemi başladığında merkezlemek çok kolaydır. Dezavantajları: daha sık bileme işlemi gerektirir.

b1 b2B Tipi: Düzeltilmiş ana kesici kenarlı çapraz uç bileme

Uygulama alanları: yüksek yoğunluklu çelik, %10’un üzerinde Mn içeren manganez çeliği, sert yay çeliği delmek içindir. Avantajları: darbeye dayanıklıdır. Tek yönlü yükleme ve yanal kuvvetlere dayanıklıdır. İşlenecek ince parçalarda takılmaz. Dezavantajları: yüksek kuvvet gerektirir. Kaymaya meyillidir. Yeniden bileme için ekstra çalışma gerektirir.

c1 c2C Tipi: Takviye kenarlı çapraz uç bileme

Uygulama alanları: çekirdekleri çok güçlü matkap uçlarıdır. Özellikle zorlu, sert malzemeler ve derin delik matkap uçları içindir. Avantajları: merkezlemesi iyidir ve az kuvvet gerektirir. Helisi nedeniyle oluşan talaşın çıkartılması kolaydır. Dezavantajları: sadece CNC makinesiyle bileme yapılabilir.

d1d2 D Tipi: Gri döküm için özel bileme

Uygulama alanları: gri dökme demiri, dövülebilir dökme demiri ve dövme demiri delmek içindir. Avantajları: kesici köşelerin aşınması, uzatılmış ana kesici kenarlar sayesinde azaltılmıştır. Darbeye dayanıklıdır ve iyi ısı direncine sahiptir. Tüm bu özellikler ürünün kullanım ömürünü uzatmaktadır. Dezavantajları: kesici kenar ucunun yeniden bilenmesi zordur.

e1e2 E Tipi: Merkezi uç bileme

Uygulama alanları: metal plakaları, yumuşak malzemeleri ve düz tabanlı kör delikleri delmek içindir.

Avantajları: iyi puntalama, doğrudan delme esnasında minimal çapak oluşumu, ince saclar ve boruların kusursuz olarak delinmesi. 2.5 mm’den büyük çaplar katalog programımızdadır. Dezavantajları: darbe ve tek taraflı yüklenmeye duyarlıdır. Sadece CNC makinesiyle bileme yapılabilir.

 

u1u2 U Tipi: Özel bileme şekli

Uygulama alanları: dar oluklar ve güçlü göbeklerle otomatik işlemede kullanılmaya uygun dayanıklı profilleri bulunan matkap uçları içindir. Avantajları: maksimum kesme hızı değerleri kullanıldığında, kendinden merkezleme davranışı mükemmel derecede iyidir. İç bükeyi delme sayesinde kısa talaşlar meydana gelir. Dezavantajları: yeniden bilemek için ekstra çalışma gerektirir.

[/fusion_text][fullwidth backgroundcolor=”” backgroundimage=”” backgroundrepeat=”no-repeat” backgroundposition=”left top” backgroundattachment=”scroll” video_webm=”” video_mp4=”” video_ogv=”” video_preview_image=”” overlay_color=”” overlay_opacity=”0.5″ video_mute=”yes” video_loop=”yes” fade=”no” bordersize=”0px” bordercolor=”” borderstyle=”” paddingtop=”20px” paddingbottom=”20px” paddingleft=”0px” paddingright=”0px” menu_anchor=”” equal_height_columns=”no” hundred_percent=”no” class=”” id=””][fusion_text]

Malzemenin CinsiUç AçısıTipleri
Çelik, çelik döküm, demir, temper döküm, sert bakır ve çinko alaşımı malzemeler için;118°

N tipi Normal

 Helis Açısı=Talaş Açısı

18°-30°

[imageframe lightbox=”yes” align=”center”]4-16_lip_clearance_angle[/imageframe]

Çekme dayanımı 700 N/mm2 üzerinde ki çelikler ve çelik döküm malzemeleri için;130°
Saç Parçaları ve paket halinde ki saç demetleri delinirken;125°-130°
Paslanmaz çelikler, bakıra 30mm den büyük delik delerken, kısa talaş çıkaran alüminyum alaşımlar için;130°

[/fusion_text][/fullwidth]